Wernyhora
Artist
Poland
Influences: East European
Facebook Page   YouTube Page
IN THE CHARTS
 
May 2023 #30 - Top 40 for East European Influence Kołomyjka & Oj u divojky (video)
July 2022 #2 - Top 40 for East European Influence Żurba (Zhurba) (video)
June 2022 #2 - Top 40 for East European Influence Żurba (Zhurba) (video)
TRACKS
Followers
ABOUT
Wernyhora to sanocki zespół world music/folkowy, laureat I miejsca w Konkursie Muzyki Folkowej w ramach Festiwalu "Nowa Tradycja" 2021 oraz Nagrody Głównej i Nagrody Publiczności na Festiwalu Mikołajki Folkowe 2020. Grupa w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki tradycyjnej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają przede wszystkim do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat (od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę).

Wernyhora w 2021 r. proponowaną interpretację bojkowskiej muzyki miał szansę prezentować na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w Polsce m.in. na festiwalu EtnoKraków Rozstaje, Etno Port w Poznaniu, Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie czy Festiwalu „Muzyka Zaklęta w Drewnie”. Na ponad 20 koncertach w 2021 r. muzyka sanockiego zespołu spotykała się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy oczarowanych pięknem aranżacji instrumentalnych i wrażliwością wokalistki Wernyhory.

Zespół końcem 2021 r. wydał swą debiutancką płytę „Bojkowski głos Bieszczadu”, na której znalazło się sześć bojkowskich utworów w doskonałych aranżacjach pokazujących kunszt muzyczny trójki sanockich muzyków. Dzięki artystycznej jakość nagranych na krążku pieśni płyta cieszy się patronatem medialnym Programu Drugiego Polskiego Radia oraz Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Pisma Folkowego.


Daria Kosiek – wokalistka o niepowtarzalnym głosie, stypendystka MKiDN. Dzięki swoim wyjątkowym umiejętnością wokalnym otrzymała nagrodą specjalną im. Czesława Niemena w ramach Festiwalu Nowa Tradycja (2021), a także na festiwalach: Kropa i Sabałowe Bajania (2019). Prócz Wernyhory śpiewa
także w kobiecym zespole Widymo i projekcie Lirofonia.
Anna Oklejewicz – multiinstrumentalistka rozkochana w instrumentach smyczkowych, grająca w projektach pagan metalowych i dark folkowych. W Wernyhorze odpowiada za instrumenty smyczkowe, w tym fidel i viela de gamba.
Maciej Harna – lirnik i wyjątkowy aranżer Wernyhory, muzykolog, pedagog, twórca (założyciel i kompozytor) multiinstrumentalnej Orkiestry Jednej Góry Matragona, współpracuje z zespołami KSU, Lirofonia, Karpaton(Słowacja). Stypendysta MKiDN.